










Martin D-28 1937, Natural
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Dreadnought |
| Brand | Martin |
| Model | D-28 |
| Finish | Natural |
| SKU | GF9035-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1937 |
| Top | Adirondack Spruce |
| Back and Sides | Brazilian Rosewood |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/ Ebony |
| Bridge Material | Ebony |
| Tuners | 50s/60s Grover G98 Tuners |
| Neck Profile | Soft V |
| Neck Depth | .79"- 1.03" |
| Scale Length | 25.4" |
| Radius | 16" |
| Nut Width | 1.75" |
| String Spacing at Saddle | 2.33" |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Electronics | None |
| Case | Late 60s Martin Hardshell Case |
| Modifications/Repairs | Full refinish (likely late 60s Martin Factory work), recent (by Carter) replacement bridge, replacement saddle, replacement bone nut, recent re-fret, replacement maple bridge plate, original re-glued pickguard and b-string crack, repaired/re-glued headstock break with finish touchup over crack and central impact point. |
Description
Regarded as one of the greatest guitars of all time, the Martin D-28 is
the grandfather of dreadnoughts. Many feel that this is the point when
Martin reached the nexus of guitar building and perfecting their
instruments. This example from 1937 is a timestamp in history to show us
just how wonderful the craftsman were in the earlier years. Sonic
qualities are full of the best notes a player could hopeful. The guitar
is loud and articulate. A natural compression is present in the guitar
that makes the volume of every note stand out. Flatpicking really shines
on this guitar because the dynamics are so impressive. Hard bass hits
in combination with flourishing higher accents present the listener and
the player with a balanced experience. It takes time, attention and age
to reveal an instrument that performs and tells a story as impressively
as this one.The guitar is not in perfect original condition, but the
minor issues are something that we feel the next owner should make a
decision on how to proceed next. First of all, the entire guitar was
expertly refinished in nitrocellulose lacquer, likely at the Martin
factory in the late 1960s. The context clues being the color and
consistency of the lacquer and the late 1960s Martin hardshell case it
has been residing in for many years. There was a headstock break, which
might have spurred a theorized trip to the Martin factory. The crack is stabilized and has since been finished over to disguise its presence. Comes with a 1960s Martin Hardshell
case.
Similar Listings
Filter
