







Gibson Jerry Cantrell "Wino" Les Paul 2021, Wine Red
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | Jerry Cantrell "Wino" Les Paul |
| Finish | Wine Red |
| SKU | GS8639-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2021 |
| Body Material | Maple/Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Ebony |
| Tuners | Original |
| Weight | 9.6 lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.66" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.82" - 0.95" |
| Radius | 12" |
| Electronics | Original |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | N/A |
| 1 9/16” | 1.563” |
| 1 5/8” | 1.625” |
| 1 11/16” | 1.688” |
| 1 3/4” | 1.750” |
| 1 7/8” | 1.875” |
Description
From Gibson: "Made to replicate the Alice in Chains guitarist's iconic Les Paul™ Custom, this guitar has many personal touches, including a Murphy Lab aged "Wino" Wine Red finish over a plain maple top and 9-hole weight-relieved mahogany body, aged gold hardware, Grover® Kidney tuners, and 490R and 498T pickups with a gold cover on the neck pickup and exposed coils on the bridge pickup. It also features a Fishman Powerbridge piezo pickup-equipped bridge for acoustic-like tonal options. There are two volume controls (one for each magnetic pickup), and a third volume (where the bridge tone control would normally be) for the Powerbridge piezo pickup. A master tone and a three-way toggle pickup selector round out the controls, while a stereo output jack allows for discrete electric and acoustic signal routing. A Jerry Cantrell Custom Case is also included. Only 100 guitars will be hand-made by the expert luthiers and craftspeople of the Gibson Custom Shop as part of this very special limited run, and each will be personally hand-signed on the back of the headstock by Jerry Cantrell."
This example is in excellent condition and comes with its original hardshell and Certificate of Authenticity.
Similar Listings
Filter
