










Fender Telecaster With Parsons B-Bender 1975, White
$15,000.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Telecaster With Parsons B-Bender |
| Finish | White |
| SKU | GS9210-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1975 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | Original F-stamp tuners |
| Weight | 8.2 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.61" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | .94" - .96" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Modern CTS Pots, Orange Drop Cap, Modern Switch, replaced Fender Custom Shop bridge pickup, unmarked neck pickup with cloth wire and black bobbins |
| Pickup Impedance | Neck - 9.5 Bridge - 11.4k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | complete rewire with modern pots, switch and cap, replaced pickups, refret, truss rod repair |
Description
This 1975 Fender Telecaster features one of the earliest B-Bender modifications pioneering a new age of Country music. Aside from the B-Bender, this guitar's undergone several other modifications as well. It's undergone a complete electronics rewire with modern pots, replaced pickups, Oragne Drop caps and a modern switch. The bridge pickup was replaced with a Fender Custom shop pickup and a the neck has been replaced with an unmarked pickup with cloth wire and black bobbins. Our in-house team performed an excellent refret and repaired the truss rod to return it to full functionality.
The resulting guitar is a rev'd up Country music machine. You can easily get that classic twang sound, and the B-Bender is the cherry on top.
Includes 70s Fender hard shell case.
Similar Listings
Filter
