








Fender Telecaster 1966, Candy Apple Red
$26,000.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Telecaster |
| Finish | Candy Apple Red |
| SKU | GS9264-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1966 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | Original Kluson Double Lines |
| Weight | 8 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.636" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.832" - 0.979" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Original |
| Pickup Impedance | Bridge - 5.3k; Neck - 7.0k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | '63 Fender hard shell case |
| Modifications/Repairs | Possible replacement switch tip, halo of different bridge (correct is installed now), switch rewired to standard Telecaster wiring, Neck Date 3AUG65B |
Description
This 1966 Telecaster is a rare one finished in custom color Candy Apple Red with a maple cap fingerboard. It remains in great shape and largely original with only a handful of modifications. The switch has been rewired to standard Telecaster wiring and there is a halo of a different bridge previously being installed, however the period correct bridge is installed now. The Strat style switch tip seems to be factory original, but could possibly have been a later installation. The neck dates to August '65 with pots dating to '66 and the top of the body is stamped with 05 CA RED, indicating this finish is original. It's set up well, plays great and has that vintage 60s Tele twang.
Includes 1963 Blonde Fender HSC.
Demo Video
Similar Listings
Filter
