







Fender Custom Shop Limited 1955 Stratocaster Relic 2022, Sunburst
$3,800.00
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Custom Shop Limited 1955 Stratocaster Relic |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GS9014-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2022 |
| Body Material | Ash |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | Original |
| Weight | 7.6 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.650" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.892" - 0.978" |
| Radius | 7.25" - 9.5" |
| Electronics | Original |
| Pickup Impedance | 5.5k - 5.8k - 5.5k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | N/A |
| 1 9/16” | 1.563” |
| 1 5/8” | 1.625” |
| 1 11/16” | 1.688” |
| 1 3/4” | 1.750” |
| 1 7/8” | 1.875” |
The Limited Edition ’55 Bone Tone Strat harkens back to an archetypal year for the Strat, with modified vintage-style features, gold hardware and added custom appointments. The ash body wears a relic lacquer finish, while the tinted one-piece 2A flame maple neck has a comfortable ’54 Strat “soft V” profile, vintage compound-radius fingerboard (7.25”-9.5”) and 21 narrow tall frets.
Master designed hand-wound Bone Tone pickups provide plenty of headroom with fewer turns of heavy formvar wire, beveled alnico 2 magnets and ’54 pickup covers. The five-way switch is connected to “½ blender” wiring, which lets the neck pickup be blended in positions 1 and 2. Other features include an eight-hole gold anodized pickguard, Custom Shop vintage-style synchronized tremolo, vintage-style tuning machines, bone nut, and a vintage-style disc string tree with metal spacer. Includes deluxe hardshell case, strap and certificate of authenticity.
