







Fender Custom Shop 1963 Telecaster Relic 2024, Lake Placid Blue
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Custom Shop 1963 Telecaster Relic |
| Finish | Lake Placid Blue |
| SKU | GS9245-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2024 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple/BRW |
| Tuners | Vintage with Fender Logo Relic |
| Weight | 7.0 Lbs |
| Scale Length | 25.5 |
| Nut Width | 1.650" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.825"-0.886" |
| Radius | 9.50" |
| Electronics | Original |
| Pickup Impedance | 10.18k-5.56k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | N/A |
New for 2024, the Fender Custom Shop introduces the 1963 Telecaster® Relic®. A wonderfully crafted reproduction of the Telecaster® from the golden era of Fender’s past, this guitar is a perfect combination of this period’s appointments.
The two-piece select alder body is artfully aged in Relic® lacquer Lake Placid Blue and is paired with a rift sawn maple neck with ‘60s-style Oval “C” back-shape and a round-laminated rosewood fingerboard. With the throaty midrange and bite of a Custom Shop hand-wound Original Blackguard bridge pickup and the crystalline clarity of a Custom Shop hand-wound Twisted Tele neck pickup, this guitar delivers classic Telecaster® tone with astonishing versatility.
Other premium features include 9.5" radius, 21 narrow tall (6105) frets, Modern Tele® wiring with Greasebucket™ tone circuit, 3-way switch, 3-ply mint green pickguard, '58-'63 tele bridge with threaded steel saddles, vintage-style tuning machines, bone nut, wing string tree, deluxe hardshell case, strap and certificate of authenticity.
