











Martin D-28 1950, Shade Top
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Dreadnought |
| Brand | Martin |
| Model | D-28 |
| Finish | Shade Top |
| SKU | GF10875-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1950 |
| Top | Spruce |
| Back and Sides | Brazilian Rosewood |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Ebony |
| Bridge Material | Ebony |
| Tuners | Kluson K-500 Waffleback Tuners (treble side previously had different tuners installed with an additional hole drilled, now hidden underneath the current tuners) |
| Radius | 16" |
| Neck Profile | Soft "V" |
| Neck Depth | 0.877" - 1.005" |
| Scale Length | 25.4" |
| Nut Width | 1.700" |
| String Spacing at Saddle | 2.186" |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Electronics | None |
| Case | Vintage black lizard print hard shell case |
| Modifications/Repairs | Refret, bridge reglue, neck reset, center top cracks (repaired with maple cleats), treble side tuners replaced, bridge holes plugged with ebony |
| Condition Notes | Top cracks repaired, wear and dings on the back, finish burn on neck 1st position and bottom of back |
Description
This 1950 Martin D-28 is finish in the exceptionally rare shade top over a spruce top with stunning Brazilian rosewood back and sides. The classic combination delivers a strong low end with clear trebles and a balanced overall response. This example has seen a handful of necessary repairs over time, including a neck reset, refret, and bridge reglue, along with repaired center seam top cracks reinforced with maple cleats. Additionally the bridge had holes drilled in it previously that have been address with ebony plugs.
Cosmetically, there is visible playwear throughout, including the repaired top cracks, dings and wear across the back, and finish burn along the neck in the first position and at the lower back. It remains in very good condition for its age, and carries a powerful tone. Martin production records show only four "dark top" D-28 guitars were shipped in 1950, and this rare piece is one of the four!
Includes vintage hard shell case.
Similar Listings
Filter
