








Fender Vintera III Mid 60's Mustang 2026, Sonic Blue
$1,249.99
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Vintera Mid 60's Mustang |
| Finish | Sonic Blue |
| SKU | GS11211-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2026 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple neck with Rosewood fingerboard |
| Tuners | Vintage-Style Tuning Machines with Vintage White Buttons |
| Scale Length | 24" |
| Nut Width | 1.650" |
| Neck Profile | Mid '60s "C" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Vintage-Style Mid '60s Single-Coil Mustang® |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
The Fender® Vintera III series delivers meticulously crafted vintage recreations that capture the authentic look, feel, and tone of iconic Fender guitars from the '50s, '60s, and '70s.
The Vintera® III Mid 60s Mustang® features an alder body and maple neck with rosewood fingerboard for classic Fender tone brimming with punch and crystal-clear articulation. The authentic mid '60s “C”-shaped neck profile offers an instantly familiar playing experience that feels natural in your hands, while the 7.25" radius fingerboard with vintage-tall frets ensures supreme comfort and outstanding feel. At its heart, you’ll find a pair of vintage-style mid '60s single-coil pickups that deliver all the sweet and sparkling, warm and woody tone that made Fender famous. The vintage-style Mustang® "floating" tremolo provides effortless pitch manipulation, while period-correct vintage-style tuning machines deliver authentic looks with superior tuning precision.
