










Fender Esquire 1956, Blonde Refin
$19,500.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Esquire |
| Finish | Blonde Refin |
| SKU | GS10977-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1956 |
| Body Material | Ash |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | Kluson Deluxe, no-line. |
| Weight | 7.6lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.64" |
| Neck Profile | Large U shape |
| Neck Depth | .94" - 1.04 |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Single coil, staggered pole pickup (rewound), original Esquire wiring |
| Pickup Impedance | 7.1K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | Modern reissue tweed case |
| Modifications/Repairs | Body refinished, neck oversprayed, pickup rewound by Lindy Fralin, refret, repro pickguard, switch tip broken but included in case |
| Condition Notes | Good cosmetic condition, refret could use some attention - a few frets are not properly seated, but still plays alright |
| Neck | 12 - 55 |
| Body | 12/55 (in bridge pickup cavity) |
Description
This 1956 Fender Esquire is a standout example of Fender’s earliest solid-body design—an authentic piece from the brand’s stripped-down, no-frills era. It’s been refinished on the body with the neck lightly oversprayed, and it has also undergone a refret for improved playability. The original pickup has been rewound by Lindy Fralin, and a reproduction pickguard has been fitted. Closely related to the Telecaster that followed, the Esquire takes a more focused approach with its single-pickup layout, yet it delivers a voice that’s distinctly its own. This example plays with responsiveness, offering that unmistakable early Fender snap, bite, and “spank” that defined an era.
Comes with modern Fender hard shell case.
Similar Listings
Filter
