







Gibson SG Special 1965, Cherry
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | SG Special |
| Finish | Cherry |
| SKU | GS10006-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1965 |
| Body Material | Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Brazilian Rosewood |
| Tuners | Schallers |
| Weight | 6.2 lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.572" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.825" - 0.985" |
| Radius | 12" |
| Electronics | Rewired with 500k "Vintage Inspired Pots", T-Top Patent sticker humbucker with modified plate mount to fit into shallower route. |
| Pickup Impedance | 7.3k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | Gig bag |
| Modifications/Repairs | very old refinish (worn and checking), rewire with 500k "Vintage Inspired Pots", T-Top Patent sticker humbucker with route in body, replaced knobs, changed schaller tuners, replaced bridge and studs, refret |
Description
This 1965 SG is a player grade ripper with plenty of mods and mojo to go around. The original pickup has been upgraded with and routed for a late 60's T-Top and it's been re-wired with 500k Vintage Inspired Pots resulting in a perfect gain-ready thick tone. It was refinished a long time ago as well, with plenty of checking as if it were original. As far as hardware, the knobs, tuners and bridge and studs have been replaced. It's benefitted from a refret as well. If you're looking for a true vintage rock companion, look no further!
Includes gig bag.
Similar Listings
Filter
