









Gibson J-50 1942, Natural
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Jumbo |
| Brand | Gibson |
| Model | J-50 |
| Finish | Natural |
| SKU | GF8020-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1942 |
| Top | Spruce |
| Back and Sides | Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Brazilian Rosewood |
| Bridge Material | Brazilian Rosewood |
| Tuners | Period correct replacements |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.99" - 1.06" |
| Scale Length | 25" |
| Nut Width | 1.74" |
| String Spacing at Saddle | 2.12" |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Electronics | N/A |
| Case | HSC |
| Modifications/Repairs | neck reset, replaced bridge, replaced saddle, replaced bridge pins, ~6 back cracks repaired with 6 cleats, replacement oversized bridge plate with ~1/8" thickness, 2 top crack at bass of bridge with one cleat, footprint from previously installed tuners, period correct tuners installed. |
| 1 9/16” | 1.563” |
| 1 5/8” | 1.625” |
| 1 11/16” | 1.688” |
| 1 3/4” | 1.750” |
| 1 7/8” | 1.875” |
Description
From 1942, this stunning Gibson J-50 boasts both exceptional looks and sound. Despite undergoing extensive repairs, it embodies everything that makes Gibson guitars from this era highly sought after and desirable. It produces a loud, clear, and deep sound with beautiful note separation, making it perfect for both flatpicking and strumming. To restore its vitality, the guitar has had the following repairs: a neck reset, replaced bridge, saddle, and bridge pins, approximately six back cracks repaired with six cleats, a replacement oversized bridge plate (~1/8" thick), two top cracks at the base of the bridge repaired with one cleat, traces of previously installed tuners, and period-correct tuners installed.This guitar has perfect action, providing smooth playability across the entire neck, and is ready to make music for years to come.HSC included.
Demo Video
Similar Listings
Filter
