












Gibson ES-345 1959, Sunburst
$50,000.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Hollow and Semi-Hollow Body |
| Brand | Gibson |
| Model | ES-345 |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GE3801-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1959 |
| Body Material | Maple/Poplar |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Brazilian Rosewood |
| Tuners | Original Kluson |
| Weight | 7.2 Lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.659" |
| Neck Profile | Medium C |
| Neck Depth | 1st-0.816". 12th-0.907" |
| Radius | 12" |
| Electronics | 2 Vol 2 Tone 3 Way Switch, original PAF Pickups |
| Pickup Impedance | Bridge-8.23K. Neck-7.75K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | Refret. Wiring harness replaced with a new mono 335 style harness (Original harness included). Bridge pickup cover removed, bridge pickup wax potted. Possible rewound coil on bridge pickup. Replaced neck pickup ring screws. Replaced tuner buttons. |
Description
From Gibson, is a stunning first year example of a "long guard" ES-345. The 345 was released one year after the famed ES-335, this time with upgrades such as gold plated hardware, 3-ply body binding, fingerboard binding and "split parallelogram" inlays, and the famous Gibson Stereo Varitone circuit. The neck on this example is a transitional profile, carrying attributes resembling both a 59' and 60' profile. It also retains the original "PAF" humbuckers, with only the bridge having been wax potted, and the cover removed. The other major modification is the new mono wiring harness, with the varitone completely disconnected, similar to an ES-335 of the time. Other small modifications include replaced tuner buttons and replaced screws on the neck pickup ring and pickguard. This example having undergone the right repairs and modifications, make for the perfect guitar with vintage feel and tone, and modern functionality and reliability. Comes with the original HSC.
Similar Listings
Filter
