








Gibson 1958 True Historic Les Paul Standard 2015, Sunburst
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | 1958 True Historic Les Paul Standard |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GS6931-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2015 |
| Body Material | Mahogany/Maple |
| Finish Material | Gloss Nitrocellulose |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Rosewood |
| Radius | 12" |
| Tuners | Original Kluson |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.671" |
| Neck Profile | Medium C |
| Neck Thickness | 1st-0.910" 12th-1.003" |
| Electronics | 2 Vol 2 Tone 3 Way Switch, original Gibson Custombuckers |
| Pickup Impedance | Bridge-7.75K Neck-7.89K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
Description
The True Historic collection from Gibson is the top of the line examples of what the Custom Shop can achieve. Gibson took the time to hand select premium wood sets and craft them carefully with traditional methods like the use of hide glue. Some precautions are taken on the manufacturing side to remove a level of human error to provide the best end product, but overall the guitars are some of the best and historically accurate to leave Gibson's production facility. This example from 2015 is in good condition with some light signs of use and wear through the finish on the neck. The guitar plays incredibly and is very well balanced. The original Gibson Custombuckers sound fantastic and give the player a genuine 'Burst' playing experience. This True Historic 1958 Les Paul is the real deal and ready to rock.Comes with the original Gibson brown hard case
Similar Listings
Filter