









Fender Stratocaster 1960, Sunburst
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Stratocaster |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GS10132-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1960 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple, Rosewood |
| Tuners | Original |
| Weight | 7.4lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.658" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | .774"-.984" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Original, Jack leads are spliced with original solder joints on pot |
| Pickup Impedance | Neck 4.9k, Middle 5.5k, Bridge 6.1k |
| Modifications/Repairs | Jack leads are spliced with original solder joints on pot, Original ashtray and vibrato arm in case, original tremolo cavity cover in case - screws missing |
Description
This 1960 Fender Stratocaster features a vibrant three-tone Sunburst finish with beautiful lacquer checking throughout—subtle and even, giving the guitar a naturally aged look that perfectly complements its vintage character. It remains mostly original and in excellent condition, showing only light wear beyond the graceful aging of the finish. The slab rosewood fingerboard and early-’60s “C” neck profile make for a comfortable, broken-in feel, while the original pickups serve up classic Strat tone—clear and dynamic, with plenty of chime and warmth. It plays very well with the original frets and sounds exactly as it should. A striking and well-preserved example with just the right amount of vintage personality. Comes with the OHSC.
Similar Listings
Filter
