








Fender Custom Shop Wildwood 10 64 Strat Heavy Relic 2021, Shell Pink
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Custom Shop Wildwood 10 64 Strat Heavy Relic |
| Finish | Shell Pink |
| SKU | GS10590-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2021 |
| Body Material | Roasted Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple Neck w/ Indian Rosewood |
| Tuners | Original |
| Weight | 7.6 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.65" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 1st- 0.78" 12th- 0.92" |
| Radius | 10" |
| Electronics | Original Hand Wound Wildwood 10 p/ups |
| Pickup Impedance | N- 6.1k M- 5.5k B- 5.7k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHC |
| Modifications/Repairs | N/A |
Description
This Stratocaster is truly exceptional. The level of detail in its aging and craftsmanship is remarkable—though only a few years old, it feels like a well-loved instrument with decades of stories behind it. It plays beautifully, with a comfortably shaped oval-C neck that makes it hard to put down. The relic’d shell pink finish is stunning, and the Wildwood pickups deliver an outstanding, nuanced tone. From Wildwood: " The sixties were also an exciting time for Stratocaster design, as Leo and company outfitted them with rosewood fretboards for the first time. The rosewood produced a sweet attack that spoke to everyone from Hendrix to SRV! Our Wildwood 10 1964 Stratocasters pay tribute to the great Strat boom of the sixties, and we think they embody the sweet sounds of that era to a T."
OHSC included.
Similar Listings
Filter
