Collings D2H A T 2025, Natural - PREORDER
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Brand new from Collings
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Dreadnought |
| Brand | Collings |
| Model | D2H A Traditional |
| Finish | Natural |
| SKU | GF9648-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2025 |
| Top | Adirondack spruce |
| Back & Sides | E. Indian rosewood |
| Construction | Traditional Series Build and Voicing |
| Neck | Honduran mahogany |
| Body Binding | Ivoroid with small brown herringbone purfling |
| Fingerboard Binding | None |
| Peghead Binding | None |
| Bridge | Ebony belly-style with 2 5/16" spacing |
| Fingerboard | Ebony with gold MOP long diamond & squares |
| Fingerboard Radius | 14" - 26" compound |
| Bridge Pins/End Pin | Ivoroid with black dot |
| Nut | Bone, 1 3/4" |
| Saddle | Bone, cutthrough |
| Neck Profile | Traditional |
| Peghead Profile | Square with volute |
| Neck Joint | Mortise & tenon hybrid |
| Truss Rod | Fully adjustable |
| Frets | Medium 18% nickel-silver |
| Peghead Veneer | Stained Exotic Ebony with gold MOP Collings Logo |
| Tuners | Nickel Waverly, Relic Nickel Waverly for Vintage Satin models |
| Backstrip | 2-style (Zipper) |
| Rosette | Custom wood rosette |
| Scale Length | 25 1/2" |
| Brace Material | Sitka spruce |
| Brace Pattern | Custom Traditional Series pre-war scalloped X-brace (no tongue brace) |
| Body Finish | High gloss ultra-thin nitrocellulose lacquer |
| Neck Finish | High gloss polyester resin |
| Pickguard | Tortoise |
| Strings | D'Addario EJ-17 (.013"- .056") |
| Case | Deluxe hardshell case |
Description
Pre-order our incoming Collings D2H A T, a Traditional Series dreadnought with Adirondack Spruce top. Expected to ship November 2025. To learn more, reach out to Kim at kim@thenorthamericanguitar.com
Includes hardshell case.
From Collings: "Our Traditional Series or “T” guitars represent an exciting vintage-inspired tonal variation on the distinctive Collings sound, designed and crafted to showcase the most desirable characteristics present in coveted pre-war instruments. Bracing and tone woods are adjusted for weight and thickness to create a voicing characterized by warm, rounded highs and a present low midrange, while retaining a quick attack and strong projection.
Our 2-style (D2H T) features East Indian rosewood back and sides with ivoroid body binding and butt wedge, small brown herringbone top purfling, a “zipper” backstrip, diamonds and squares fingerboard inlays, and a more intricate 2-style rosette.
Our Traditional series instruments (T) offer a slightly looser, more “broken in” feel and tone, featuring a rounder high end and fuller low midrange, along with our Traditional aesthetic appointments, such as gold MOP inlays and custom wood purflings and rosette. Traditional models also feature an ultra-thin nitrocellulose lacquer body finish, no tongue brace, and a unique neck construction designed to complement the looser feel and voicing, along with our Traditional neck carve. Due to the vintage-inspired vision for these guitars, Traditional instruments are offered with limited custom options."
Includes hardshell case.
Similar Listings
Filter
