Collings D2H 2025, Natural - PREORDER
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Brand new from Collings
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Dreadnought |
| Brand | Collings |
| Model | D2H |
| Finish | Natural |
| SKU | GF9531-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2025 |
| Top | Sitka spruce |
| Back & Sides | E. Indian rosewood |
| Neck | Honduran mahogany |
| Body Binding | Ivoroid with herringbone purfling |
| Fingerboard Binding | None |
| Peghead Binding | None |
| Bridge | Ebony belly-style with 2 3/16" spacing |
| Fingerboard | Ebony with abalone long diamond & squares |
| Fingerboard Radius | 14" - 26" compound |
| Bridge Pins/End Pin | Ebony with MOP dot |
| Nut | Bone, 1 11/16" |
| Saddle | Bone, drop-in |
| Neck Profile | Modified V |
| Peghead Profile | Square with volute |
| Neck Joint | Mortise & tenon hybrid |
| Truss Rod | Fully adjustable |
| Frets | Medium 18% nickel-silver |
| Peghead Veneer | Stained Exotic Ebony with MOP Collings logo |
| Tuners | Nickel Waverly |
| Backstrip | 2-style (Zipper) |
| Rosette | iv/tort/iv & b/w purflings |
| Scale Length | 25 1/2" |
| Brace Material | Sitka spruce |
| Brace Pattern | Pre-war scalloped X-brace |
| Body Finish | High gloss nitrocellulose lacquer |
| Neck Finish | High gloss polyester resin |
| Pickguard | Tortoise |
| Strings | D'Addario EJ-17 (.013"- .056") |
| Case | Deluxe hardshell case |
Description
Pre-order our incoming Collings D2H, a Mahogany dreadnought with Sitka Spruce top. Expected to ship October 2025. To learn more, reach out to Kim at kim@thenorthamericanguitar.com
From Collings: "The square-shouldered 14-fret dreadnought is the most popular steel-string acoustic guitar body shape in the world. While Collings is far from the only company to build them, we bring a new tonal clarity to the depth and warmth usually associated with such a large, deep-bodied instrument. Although its bass response makes the dreadnought ideal for vocal accompaniment, Collings versions are also often employed by bluegrass flatpickers who must compete with inherently louder instruments, such as banjos and fiddles. The wide range of woods and neck sizes offered allow dreadnought fans to find a Collings model ideally suited to their playing style and tonal preference.
Our 2-style (D2H) features East Indian rosewood back and sides with ivoroid body binding and butt wedge, herringbone top purfling, a “zipper” backstrip, diamonds and squares fingerboard inlays, and a more intricate 2-style rosette.
Our standard series instruments (non-T) offer the classic Collings voice, which features shimmery highs, a punchy midrange, a tight and clean low end, and maximum headroom with a quick response. The standard neck profile is our Modified V with 1 11/16″ nut width and 2 3/16″ string spacing. Standard instruments also offer a wider range of custom options than Traditionals."
Includes hardshell case.
Similar Listings
Filter
