










Martin D-18 1942, Natural
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Dreadnought |
| Brand | Martin |
| Model | D-18 |
| Finish | Natural |
| SKU | GF9075-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1942 |
| Top | Spruce |
| Back and Sides | Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Ebony |
| Bridge Material | Ebony |
| Tuners | Original Waverly w/ repalced grommets |
| Radius | 16" |
| Neck Profile | Soft "V" |
| Neck Depth | 0.860" - 1.008" |
| Scale Length | 25.4" |
| Nut Width | 1.701" |
| String Spacing at Saddle | 2.150" |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Electronics | None |
| Case | Brand new Martin Geib-style case |
| Modifications/Repairs | Professionally repaired diagonal headstock break with veneer, replaced grommets on tuners, replacement ebony fretboard, replacement bridge, saddle and pins, extra back strip, refret, new nut, reglued bridge plate, cleated repaired crack on the treble side of the pickguard, 4 rim cracks, 2 puncture cracks with finish touch up (one is cleated, bass side 1"x1", treble side 2"x3"), 5 repaired back cracks, neck reset, pickguard reglue, strap button added, ball end reinforcement, staining on the top, distressed finish with likely touch on back and sides, headstock chip |
Description
This 1942 D-18 exudes bluegrass battle scars, with decades of wear evident throughout - miles that have resulted in rich, unstoppable tone. The top is very thin at this point, with light bracing, contributing to its excellent tone. It's undergone a neck reset, yielding excellent playability with plenty of saddle, and its perfectly carved "V" neck is a perfect palm pairing. Repair-wise it has substantial finish wear throughout with spots of touch up, several repaired cracks, a replaced fingerboard and a repaired headstock. For a further in-depth look at its full repair history, check out our specs tab.
An excellent wartime D-18 with endless mojo. Includes new Martin Geib-style case.
Demo Video
Similar Listings
Filter
