












Martin 000-42 1941, Natural
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | OM and Auditorium |
| Brand | Martin |
| Model | 000-42 |
| Finish | Natural |
| SKU | GF9530-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1941 |
| Top | Adirondack Spruce |
| Back and Sides | Brazilian Rosewood |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/ Ebony |
| Bridge Material | Ebony |
| Tuners | Original Waverly |
| Neck Profile | Soft V |
| Neck Depth | .828"- .977" |
| Scale Length | 24.9" |
| Radius | 16" |
| Nut Width | 1.69" |
| String Spacing at Saddle | 2.16" |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Electronics | None |
| Case | Modern Hardshell Case |
| Modifications/Repairs | One replacement ferrule, shimmed original nut, fretboard planed and refretted, 15th fret inlay replaced, neck reset, heel crack repair w/finish touch-up (original finish apart from heel touchup), binding re-glued on fingerboard extension (final fret space was shortened to fit within abalone inlay), TJ Thompson replacement bridge, witness marks from previously installed over-sized bridge, original bridge plate plugged and repaired, top crack repaired (2 cleats), top crack glued, replacement bridge pins and end pin (vintage), re-glued x-brace |
Description
One of only 24 made in 1941, this extremely rare and beautiful Martin 000-42 flat top guitar is the perfect mix of versatile and valuable. A model famously played by Eric Clapton, the pre-war 000-42 marks a proud moment in craftsmanship by the legendary maker. The abalone trim around the top, snowflake inlays on the fretboard, and ivoroid binding are appointments meant to impress. This particular example has lived a full life these past 84 years and has undergone repairs by various means to keep in playing condition. It has recently undergone a restoration process in-house including, but not limited to, addressing inadequacies of previous work. We believe it is now at its full potential; its mature/articulate tone would be hard to match. See the Specs tab for the full repair history.
Don't miss your opportunity to own and play a true treasure of American history. Includes modern hard shell case.
Demo Video
Similar Listings
Filter
