






Gibson SG Jr. 1965, Red
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | SG Jr. |
| Finish | Red |
| SKU | GS9744-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1965 |
| Body Material | Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/rosewood |
| Tuners | Double line "3 on a strip" Kluson. Buttons are original |
| Weight | 5.6lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.67" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | .80" - 1.01" |
| Radius | 12" |
| Electronics | S (original P-90) |
| Pickup Impedance | 8.9K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | Modern hard case |
| Modifications/Repairs | Refret, new nut. Touch-up paint on the edges of the headstock. The pointers, under the knobs, were glued (with wood glue) to the body at some point a long time ago. |
| Pots | 1376444. CTS pots from the 44th week of 1964. |
Description
This 1965 Gibson SG Jr. has some cool features: The neck has a nut width of 1&11/16th, the guitar is featherweight at 5.6 pounds, and last but not least it has a very hot pickup that's tripping the meter at 8.9K. If ever a guitar was ready to rock, it's this one. The neck profile feels like a '64, so in other words it's pretty much perfect. It's got fresh frets and a new nut so playability is perfect. Issues? As previously mentioned, it's been refretted and the nut's replaced and there's a little bit of touch-up paint on the edge of the front headstock. There's nothing like old wood with new frets and great playability. The guitar's finish has been buffed at some point. We initially thought overspray but the finish is totally original except for the little areas of black touch-up on the headstock. The guitar comes in a new(er) hardshell case.
Similar Listings
Filter
