










Gibson Les Paul Special 1958, TV Yellow
$25,000.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | Les Paul Special |
| Finish | TV Yellow |
| SKU | GS9456-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1958 |
| Body Material | Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Brazilian rosewood |
| Tuners | Original Kluson "3 on a strip" with new buttons. |
| Weight | 8.0lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.68" |
| Neck Profile | Classic '58 oval |
| Neck Depth | .93" - 1.01" |
| Radius | 12" |
| Electronics | Original pickups, pots, caps and solder |
| Pickup Impedance | N = 9.3K, B = 7.8K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | New hardshell case. |
| Modifications/Repairs | Tuner buttons replaced by CVG. |
| Pots | 134734. CentraLab pots from the 34th week of 1957. |
Description
This 1958 Gibson Les Paul Special in TV finish is stunning. This guitar is in exceptionally fine condition and one of the cleaner TV Specials we've had in a while. Weighing in at eight pounds even with two killer sounding P-90 pickups the guitar is a joy to play and listen to. The neck's a classic '58 affair, good sized and artfully carved. The dimensions suggest a big neck but the way the shoulders are dressed, it doesn't feel big; it just feels... perfect. This guitar is all original except for the fact that we addressed the tuner button decay by replacing the buttons. Other than the buttons, it's as it left Kalamazoo during the later part of the Eisenhower era. The guitar comes with a new hardshell case.
Demo Video
Similar Listings
Filter
