








Gibson Les Paul Jr. 1957, Sunburst
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | Les Paul Jr. |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GS9735-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1957 |
| Body Material | Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/rosewood |
| Tuners | Replacement Kluson "3 on a strip" |
| Weight | 7.2lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.68" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | .94" - 1.00" |
| Radius | 12" |
| Electronics | Original |
| Pickup Impedance | 8.8K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Modifications/Repairs | Tuners replaced, new frets |
Description
Originally billed as a student model with simplified ornamentation and hardware, the Les Paul Junior has since become a sought-after mainstay for professional players and collectors alike. This particular example from 1957 is an exceptional testament to Gibson's craftsmanship from that era, "student model" stigmas aside. Already being lightweight and comfortable in the hands, the only modifications to this instrument - new tuners and frets - are exactly what's needed to secure it as a genuine professional player. The rest of the instrument remains in beautifully original and respectfully played-in condition. Many players find that there's a certain magic in the sound of a solid piece of mahogany with a single dog ear P90 ringing out - we can attest to that sentiment with a guitar like this one. Beauty in simplicity.
Includes original soft case and soft Mono bag.
Similar Listings
Filter
