








Gibson J-45 Standard Natural 2024, Antique Natural
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Brand new from Gibson
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Jumbo |
| Brand | Gibson |
| Model | J-45 Standard Natural |
| Finish | Antique Natural |
| SKU | GF10827-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2024 |
| Top | Sitka Spruce |
| Back and Sides | Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany, Rosewood |
| Bridge Material | Rosewood |
| Tuners | Grover |
| Radius | 12" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | .854"-.911" |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.729" |
| String Spacing at Saddle | 2.2" |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Electronics | L.R. Baggs VTC |
| Case | OHSC |
Description
Brand new with the OHSC. From Gibson:
The J-45™ is the best-selling Gibson acoustic guitar model of all time. Nicknamed "The Workhorse" and first introduced in 1942, this iconic acoustic has become the cornerstone of its round-shoulder, dreadnought line. World-renowned for its full, balanced expression, warm bass, and excellent projection, the J-45 has been refined to carry this legacy to new heights. The Gibson J-45 Standard delivers a sound with incredible dynamic range, warm mids, and a tight, punchy bass due in part to its round-shoulder body and sides that are made from solid mahogany and its solid Sitka spruce top; it's a classic tonewood recipe that is ideal for all musical styles. The mahogany neck has a comfortable and fast-playing SlimTaper™ profile and is topped with a rosewood fretboard that is outfitted with 20 standard frets and adorned with simple mother-of-pearl dot inlays. The neck is fitted to the body with a compound dovetail joint, ensuring outstanding tonal transfer and sustain. The traditional rosewood belly-up bridge is outfitted with a TUSQ® saddle and bridge pins. A low-friction TUSQ nut, along with the quality Grover® Rotomatic® tuners, ensures solid tuning stability, so you can spend more time playing and less time tuning up. The J-45 Standard is equipped with an L.R. Baggs™ VTC under-saddle pickup and active preamp, so it is stage and studio-ready from the moment you take it out of the included hardshell case.
Similar Listings
Filter