









Gibson 1958 Les Paul Standard Reissue Heavy Aged 2025, Lemon Burst
$7,799.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Brand new from Gibson
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | 1958 Les Paul Standard reissue heavy aged |
| Finish | Lemon Burst |
| SKU | GS9759-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2025 |
| Body Material | 1-Piece Lightweight Mahogany Body w/ 2-Piece Plain Maple Top |
| Neck/Fingerboard | Mahogany Neck w/ Rosewood Fretboard |
| Tuners | Kluson Single Line, Single Ring |
| Weight | 8.6 lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.67" |
| Neck Profile | Rounded "C" |
| Neck Depth | 1st- 0.94" 12th- 1.02" |
| Radius | 12" |
| Electronics | Custombucker Alnico 3 (Unpotted) |
| Pickup Impedance | N- 7.7k B- 7.8k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHC |
Description
From Gibson: "The 1958 Les Paulâ„¢ Standard Reissue features all the painstaking historic construction methods of the famous '59 Reissues with a few historically-accurate spec differences that allow it to stand on its own. Like the 1958 originals, it has narrow frets which help more of the fingerboard wood to be heard in the tone profile. It also has a round, chunky neck profile for a full feel and maximum bending leverage. And finally it has a beautiful plain maple top; each is unique and full of character. It also features Heavy Aging by the skilled artisans of the Murphy Lab. The Murphy Lab Heavy Aged finish treatment, paired with heavily aged hardware, simulates decades of heavy play wear, giving it the unique character, vibe, and feel of an original example from the Gibson Golden Era."
This instrument is brand new. Includes OHSC.
Similar Listings
Filter
