









Fender Jazzmaster 1960/1961/1965, Fiesta Red
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Jazzmaster |
| Finish | Fiesta Red |
| SKU | GS9981-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1961 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple/Brazilian Rosewood |
| Tuners | Replacement Vintage Style |
| Weight | 7.4 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.640" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.790" - 0.983" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Original |
| Pickup Impedance | Bridge - 6.3k; Neck - 6.4k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | G&G hard shell case |
| Modifications/Repairs | mismatched body/neck ('60 body, '61 neck, '65 electronics) headstock repair, replacement tuners, refret, refinish, replacement nut, replacement pickguard with original shield plate, solder touch up on electronics, replacement bridge and knobs |
Description
This Jazzmaster is a combination of a '61 neck and a '60 body with a grab bag of vintage and original parts. The neck, as mentioned is a '61 with a headstock repair, new nut, replacement tuners and refret. The back is well worn for a very comfortable playing experience. The body is refinished in Fiesta Red and features a lot of replacement parts, but the pickups and electronics are original '65 with some solder touch up. For a full list of the repairs and mods check out the specs tab!
This is a great opportunity to get your hands on a guitar made of vintage parts without the full-blown price tag. Includes modern G&G hard shell case.
Similar Listings
Filter
