








Fender 75th Anniversary 1951 Telecaster 2026, Butterscotch
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | 75th Anniversary 1951 Telecaster |
| Finish | Butterscotch |
| SKU | GS11180-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2026 |
| Body Material | Ash |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | Fender® Vintage-Style |
| Weight | 7.2 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.643" |
| Neck Profile | 1951 "U" |
| Neck Depth | 0.964" - 0.977" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Pure Vintage '51 Single-Coil Tele Pickups |
| Pickup Impedance | Bridge - 6.9k; Neck - 7.9k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
The 75th Anniversary Road Worn 1951 Telecaster features a swamp ash body and maple neck adorned with our new Road Worn nitrocellulose lacquer finish that captures decades of vintage aging and character. The Early-'50s "U"-shape neck has thick shoulders for an authentic feel, while the 7.25” radius maple fingerboard and vintage-tall frets provide supreme comfort and classic playability. Under the hood, you'll find a pair of Pure Vintage 1951 Telecaster pickups that deliver all the crystal-clear chime and raw, steely twang that made Fender famous. The vintage-style 3-saddle bridge with barrel brass saddles offers authentic '50s twang, while vintage-style tuning machines provide a classic look to complete the package.
Experience the unmistakable vintage feel and unmatched sound of a classic Fender with the 75th Anniversary Road Worn 1951 Telecaster today!"
This instrument is brand new. Includes OHSC.