








Gibson SG Special 1963, Natural
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | SG Special |
| Finish | Natural |
| SKU | GS9918-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1963 |
| Body Material | Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Brazilian Rosewood |
| Tuners | Replacement Klusons |
| Weight | 6.2 lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.697" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.820" - 0.990" |
| Radius | 12" |
| Electronics | Replacement wiring harness, DiMarzio pickups |
| Pickup Impedance | 12.7k - 13.0k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | HSC |
| Modifications/Repairs | Refret, new tuners, replacement DiMarzio pickups, new wiring harness, new nut, new bridge, new knobs, new poker chip and switch top, added locking strap buttons |
Description
This 1963 Gibson SG Special has been extensively modified for modern playability while retaining its vintage charm. It features a refret, new nut, updated tuners, and a replacement bridge for improved stability and intonation. The original electronics have been upgraded with a new wiring harness, DiMarzio pickups, new knobs, poker chip, and switch tip, offering a versatile tonal palette. Locking strap buttons have also been added for secure performance use. A player-grade vintage SG with classic style and updated reliability. It includes a hardshell case.
Similar Listings
Filter
