








Fender Telecaster 1967, Natural Refin
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Telecaster |
| Finish | Natural Refin |
| SKU | GS11197-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1967 |
| Body Material | Ash |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | Original Kluson Deluxe |
| Weight | 7lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.604" |
| Neck Profile | O |
| Neck Depth | .85"-.875" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Lollar pickups, Bourns 500 Premium Series 250k Audio Taper Pots, Schroeder .022@600V Capacitor, Three Way Switch |
| Pickup Impedance | N 5.5k, B 7.3k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | No |
| Case | HSC |
| Modifications/Repairs | Body Contoured, Body and neck refinished, neck appears possibly reshaped, fingerboard re-fretted and refinished, original pickups and electronics removed and replaced (originals in case), original bridge and saddles replaced, new nut, tone knob replaced, |
| Condition Notes | Worn but not overly, mostly modest signs of play wear |
Description
This ’67 Tele may be far from original, but it carries all the mojo you’d want from a vintage Fender. With a contoured body, full refinish, and refret, it plays smoothly and with ease. The upgraded Lollars deliver clear, articulate Tele tone, and it’s in used but not overly worn condition for a comfortably broken‑in feel. It comes in a hardshell case.
Similar Listings
Filter
