










Fender Telecaster 1953, Blonde
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Telecaster |
| Finish | Blonde |
| SKU | GS9731-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1953 |
| Body Material | Ash |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | Original no-line Kluson Deluxe |
| Weight | 7.6lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.64" |
| Neck Profile | TG perfection |
| Neck Depth | .92" - .97" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Original |
| Pickup Impedance | B = 6.1K, N = 5.7K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | Original thermometer hardcase in excellent condition. |
| Neck | "TG 5 - 11 - 53" |
| Body | "Tad 5 - 1 - 53" |
| Control Cavity | "Mary 5 - 12 - 53" on masking tape. "west" written in cavity multiple times, halo from previous mailbox letters, fret wear |
| Pots | codes covered by solder |
Description
A 1953 Fender Telecaster is a blackguard aficionado's dream guitar. This one checks all the boxes. First of all, check out the classic, "Ash body, looks like one piece as we're having a hard time finding a seam, showing through the (very) thin finish." This guitar looks like the reference sample for how a blackguard's supposed to look. This Tele's in excellent original (except for the switch tip) condition right down to the original bridge cover with the solder spot. This '53 also sounds like exactly like you'd think a blackguard tone's supposed to be. "Mary 5 - 12 -53" on tape in the control cavity. Mary did a great job of wiring up an absolutely killer guitar. The classic Tadeo Gomez shaped neck is a rather larger than normal affair that's shaped perfectly for ease of playing. It plays easily and the original frets have plenty of life left in them. The guitar comes with its original brown, "Thermometer" hard case; which is also in excellent condition.
Demo Video
Similar Listings
Filter
