










Fender Stratocaster 1964, Black
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Stratocaster |
| Finish | Black |
| SKU | GS10195-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1964 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple, Brazilian rosewood |
| Tuners | Kluson Deluxe, double line |
| Weight | 7.8lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.67" |
| Neck Profile | Classic full '63/64 profile |
| Neck Depth | .81" - 1.00" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Black flatwork, yellow ink stamp "... 64" on pickups. |
| Pickup Impedance | N = 6.3K, M = 5.8K, B = 5.8K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | Black Tolex no-logo case, correct for '64 |
| Modifications/Repairs | Body refin, refret, new nut, fretboard lightly planed. |
| Neck | 2 JAN 64 B |
Description
This body (only) refin 1964 Fender Stratocaster sounds like it has built in reverb. This is an incredibly resonant Strat! The body was refinished in black lacquer a while back with a sanding sealer, under the paint, that had a bit of brown color to it. Long story short, it makes the body look a bit like it's mahogany. The body is alder. The neck has the original finish and logo. The guitar has a great recent refret, a new nut and the fretboard was leveled a little bit; so the guitar plays perfectly. The pickups are original and sound absolutely like reference examples in each position and also in the in-between spots. The neck is shaped more like a '63 with a nice full feel to it; it's definitely on the larger side as you play up the neck. The guitar comes with its original no-logo black Tolex case.
Similar Listings
Filter
