







Collings D2H A Traditional 2018, Natural
$6,000.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Dreadnought |
| Brand | Collings |
| Model | D2H A Traditional |
| Finish | Natural |
| SKU | GF9918-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2018 |
| Top | Adirondack Spruce |
| Back and Sides | East Indian Rosewood |
| Finish Material | Nitro |
| Neck/Fingerboard | Mahogany Neck with Ebony Fingerboard |
| Fingerboard Radius | 16" |
| Brace Pattern | Forward-shifted X |
| Tuners | Original Waverly |
| Bridge | Ebony |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.76" |
| String Spacing at Saddle | 2.34" |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | Some finish wear on the neck and regular playing wear. |
Description
From Collings: "The square-shouldered 14-fret dreadnought is the most popular steel-string acoustic guitar body shape in the world. While Collings is far from the only company to build them, we bring a new tonal clarity to the depth and warmth usually associated with such a large, deep-bodied instrument. Although its bass response makes the dreadnought ideal for vocal accompaniment, Collings versions are also often employed by bluegrass flatpickers who must compete with inherently louder instruments, such as banjos and fiddles. The wide range of woods and neck sizes offered allow dreadnought fans to find a Collings model ideally suited to their playing style and tonal preference.
Our 2-style (D2H) features East Indian rosewood back and sides with ivoroid body binding and butt wedge, herringbone top purfling, a “zipper” backstrip, diamonds and squares fingerboard inlays, and a more intricate 2-style rosette. Our Traditional series instruments (T) offer a slightly looser, more “broken in” feel and tone, featuring a rounder high end and fuller low midrange, along with our Traditional aesthetic appointments, such as gold MOP inlays and custom wood purflings and rosette. Traditional models also feature an ultra-thin nitrocellulose lacquer body finish, abbreviated soundboard graft (tongue brace), and a unique neck construction designed to complement the looser feel and voicing, along with our Traditional neck carve."
Condition: some regular playing wear and there is rubbing and finish that has flaked off in a couple spots on the neck. Otherwise in great shape.
Condition: some regular playing wear and there is rubbing and finish that has flaked off in a couple spots on the neck. Otherwise in great shape.
Similar Listings
Filter
