







PRS Private Stock Paul's Guitar 2021, Tiger Eye Smoked Burst
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | PRS |
| Model | Private Stock Paul's Guitar |
| Finish | Tiger Eye Smoked Burst |
| SKU | GS9020-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2021 |
| Body Material | African Mahogany w/ Curly Maple top |
| Neck/Fingerboard | Brazilian Rosewood |
| Tuners | PRS Phase III set-screw locking tuners |
| Weight | 7.6 lbs. |
| Scale Length | 25" |
| Nut Width | 1.68" |
| Neck Profile | Pattern |
| Neck Depth | 1st- 0.84" 12th- 0.94" |
| Radius | 10" |
| Electronics | TCI pickups |
| Pickup Impedance | N- 7.1k B- 8.4k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | OHC |
| Modifications/Repairs | N |
Description
From PRS:
“I don’t just like the newest version of my guitar, I love it. With these new pickups, I can move from a strong bridge pickup to a very clear, “whoopy” neck pickup – you can hear every note – by just setting the mini-toggles and using the 3-way as normal. It’s a highly musical and very usable setup. This guitar has clear, spanky single coils when you split the pickups but a very full soapbar quality when they are in humbucking mode. It’s just beautiful.” - Paul Reed Smith Historically, the Paul’s Guitar (like the Modern Eagle before it) has been a realization of Paul Reed Smith’s latest discoveries surrounding tone. Paul specified every appointment of this instrument from the wood selection and inlay design to the pickups. This revamped model represents Paul’s vision not only as a guitar maker but as a guitar player who needs versatile stage- and studio-ready gear that can achieve all the right tones. As a man who has every option available to him, Paul’s personal design choices include mahogany bodies with maple tops, Honduran rosewood fretboards, Nitrocellulose finishes, “Brushstroke” bird inlays, and narrow pickup bobbins. The Paul’s Guitar model also includes PRS’s TCI (Tuned Capacitance and Inductance) treble and bass pickups with two mini-toggle switches that allow players to put either or both pickups in either humbucking or true single coil mode.
Similar Listings
Filter
