







PRS Joe Walsh Signature 2021, Sunburst
| Instrument | Solid Body |
| Brand | PRS |
| Model | Joe Walsh Signature |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GS8619-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2021 |
| Body Material | Maple/Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Brazilian Rosewood |
| Tuners | Original |
| Weight | 8.0 lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.69" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.87" - 0.96" |
| Radius | 10" |
| Electronics | Original |
| Pickup Impedance | 7.7k - 7.9k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | N/A |
| 1 9/16” | 1.563” |
| 1 5/8” | 1.625” |
| 1 11/16” | 1.688” |
| 1 3/4” | 1.750” |
| 1 7/8” | 1.875” |
The McCarty 594 Singlecut Joe Walsh Limited Edition features PRS 58/15 LT+ pickups, which offer exceptional clarity, focused midrange, and vintage character. Whether you are looking for rich, authentic humbucking tones or nuanced, sweet single-coil sounds, the McCarty 594 Singlecut can seamlessly master both sonic territories thanks to these pickups and push/pull coil taps on the tone controls. This electronics layout, a few key specifications, and PRS craftsmanship combine in the McCarty 594 Singlecut Joe Walsh Limited Edition to create an instrument that plays in tune, is intonated the entire length of the neck, and feels like a guitar that you’ve been playing forever."
This example is in excellent condition with only minor signs of wear. Comes with its original hardshell case and case candy.
