












Martin C-3 / 000-42 Conversion 1934, Natural
$42,500.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | OM and Auditorium |
| Brand | Martin |
| Model | C-3 / 000-42 Conversion |
| Finish | Natural |
| SKU | GF11034-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1934 |
| Top | Adirondack Spruce (1998) |
| Back and Sides | Brazilian Rosewood (1934) |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/ Ebony (1934) |
| Bridge Material | Ebony (1998) |
| Tuners | "M" engraved Grover |
| Neck Profile | Full soft "V" |
| Neck Depth | .885"- 1.075" |
| Scale Length | 24.9" |
| Radius | 16" |
| Nut Width | 1.751" |
| String Spacing at Saddle | 2.387" |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | OHSC Black with Green Velvet Lining |
| Modifications/Repairs | Conversion process by Chris Herbet from 1934 C-3 to 000-42 specs described in listing, Original nut has spliced in repair for high-E string, .80x.43 Refret, finished over .23" mahogany plug in neck for previous dent, rosewood and ivory screw plugs for previous trapeze and pickguard mounted onto rim |
Description
This Martin 1934 C3/ 000-42 conversion is the subject of some of the
most immaculate luthier work we have ever encountered. What started as a
1934 C-3 archtop in excellent condition, Chris Herbert brought it to
new life through a photo documented process in 1998. C-3 archtops were
the top of the line for Martin, but make for excellent flat-tops if
converted properly. The 24.9" scale length makes it like a "000" and the
green abalone inlay to the top and rosette are "42" style. High-end C-3
appointments not found on factory 000-42s include: "M" engraved gold
tuners, bound logo inlaid headstock, snowflake fingerboard inlays, and
intricate colored wood backstrip. Chris Herbert chose a historically
accurate Adirondack top that pairs well with the C-3's figured Brazilian
rosewood on the back and sides. It is forward-shifted scalloped
X-bracing with a thin maple bridge plate. A vintage correct pickguard,
likely using N.O.S. celluloid, was installed and covered by a thin amber
nitro lacquer. The playability is excellent thanks to a recent in house
refret. We believe this C-3 / 000-42 conversion to be in a league of
its own.
Comes in original green velvet-lined case.
Similar Listings
Filter
