








Gibson Les Paul Standard 50s Double Trouble 2025, Vintage Bourbon Burst Gloss
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | Les Paul Standard 50s Double Trouble |
| Finish | Vintage Bourbon Burst Gloss |
| SKU | GS10645-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2025 |
| Body Material | Mahogany/AA Figured Maple |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Rosewood |
| Tuners | Vintage Deluxe with Keystone Button |
| Weight | 8.4 lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.713" |
| Neck Profile | 50s Vintage |
| Neck Depth | 0.889" - 1.001" |
| Radius | 12" |
| Electronics | Burstbuckers |
| Pickup Impedance | Bridge - 7.8k; Neck - 7.4k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
Of course, all of the standard features that make the Les Paul Standard 50s models so widely loved are all still here, including a solid, non-weight-relieved mahogany body with an AA figured maple top and a rounded 50s Vintage-style mahogany neck with a rosewood fretboard, 22 medium jumbo frets, and trapezoid inlays. The Les Paul Standard 50s Double Trouble is equipped with an ABR-1, the classic-style Tune-O-Matic™ bridge, an aluminum Stop Bar tailpiece, Vintage Deluxe tuners with Keystone buttons, and aged gold Top Hat knobs with dial pointers. The uncovered, calibrated Burstbucker™ 1 (neck) and Burstbucker 2 (bridge) pickups are internally the same as their standard Burstbucker counterparts, with the exception of the Double Classic White bobbins. They are handcrafted in the Gibson Pickup Shop, loaded with Alnico 2 magnets, and hand-wired with audio taper potentiometers and Orange Drop® capacitors. The Double Classic White pickup bobbins and Vintage finishes combine to give the Les Paul Standard 50s Double Trouble an elegant vintage vibe. While they have a vintage-style finish and an accessible price, production is limited to only 500 guitars in each color, meaning there’s limited availability, so act fast and get your favorite now while you still can!"
This instrument is brand new. Includes OHSC.
