









Gibson Les Paul Standard 2024, Cherry Sunburst "Red Eye"
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | Les Paul Standard |
| Finish | Cherry Sunburst "Red Eye" |
| SKU | GS10297-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2024 |
| Body Material | Mahogany/Maple |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Brazilian rosewood |
| Tuners | Original Kluson Deluxe repros |
| Weight | 8.6lbs |
| Scale Length | 24.5" |
| Nut Width | 1.68" |
| Neck Profile | Copy of the original '59 profile. |
| Neck Depth | .91" - .99" |
| Radius | 12" |
| Electronics | Original |
| Pickup Impedance | N = 7.5K, B = 8.0K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | Original blue Protector ATA flight case. |
| Modifications/Repairs | None. |
Description
From Gibson: "“Red Eye,” a 1959 Les Paul Standard, was the long-time sidekick of Ed King of Lynyrd Skynyrd. Much of the red color on the top faded while displayed in a store window, except for a patch below the toggle switch that was covered by a hangtag. Ed purchased it in 1982 and nicknamed it “Red Eye” after its distinctive appearance. After Ed passed away in 2018, Jason Isbell purchased Red Eye and often features it in his stage and studio performances. This special Collector’s Edition limited run of replications uses new 3D scanning technology and ultra-precise Murphy Lab aging techniques to aid in handcrafting an effective clone of Red Eye. Every detail has been thoughtfully replicated, from the exact playing wear to the sonic character and solid Brazilian rosewood fretboard. The figured maple tops were even personally handpicked by Jason Isbell. Only 59 of these exceptional instruments have been handmade by the expert luthiers of the Gibson Custom Shop and Murphy Lab in Nashville, Tennessee, as part of this extraordinary Collector’s Edition run."
Includes a custom blue Gibson Protector Series hardshell case, a custom red eye strap, case candy, and certificate of authenticity.
Similar Listings
Filter