








Gibson Joe Walsh 1960 Les Paul Signed & Aged 2013, Tangerine Burst
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | Joe Walsh 1960 Les Paul Signed & Aged |
| Finish | Tangerine Burst |
| SKU | GS8698-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2013 |
| Body Material | Maple/Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Rosewood |
| Tuners | Original |
| Weight | 8.8 lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.69" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.82" - 0.85" |
| Radius | 12" |
| Electronics | Original |
| Pickup Impedance | 7.8k - 7.9k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | N/A |
| 1 9/16” | 1.563” |
| 1 5/8” | 1.625” |
| 1 11/16” | 1.688” |
| 1 3/4” | 1.750” |
| 1 7/8” | 1.875” |
Description
This Gibson Joe Walsh 1960 Les Paul is #13 of only 50 made and is in excellent condition, with only minimal signs of wear. It’s a joy to play, offering smooth low action and an incredible tone that lives up to its reputation. This guitar comes complete with its original hardshell case and Certificate of Authenticity, ready to become a standout piece in any collection.
Demo Video
Similar Listings
Filter
