










Gibson ES-295 1953, Gold
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Hollow and Semi-Hollow Body |
| Brand | Gibson |
| Model | ES-295 |
| Finish | Gold |
| SKU | GE3486-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1953 |
| Body Material | Maple Ply |
| Finish Material | Gloss Nitrocellulose |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Brazilian Rosewood |
| Radius | 9.5" |
| Weight | 6.4 Lbs |
| Tuners | Kluson Style replacements |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.710" |
| Neck Profile | Medium c |
| Neck Thickness | 1st-0.926" 10th-1.000" |
| Electronics | 2 Vol 2 Tone 3 Way Switch, original Gibson P-90s |
| Pickup Impedance | Bridge-8.47K Neck-8.58K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | Yamaha HSC |
| Modifications/Repairs | Refret, Replaced knobs and tuners. Finish touch up near output jack. Repaired top separation in waist with color touch up. Color touch up on headstock. Color overspray on back of neck, headstock and heel. Full clear overspray. Top has some seperation on bass side between both bouts but is stable. |
Description
Similar to the ES-175 in many ways, the full-size hollow-body ES-295
sports two P90 pickups and, most noticeably, that gold finish and leaf
motif on the pickguard! Often seen being played by Scotty Moore in Elvis'
band, the ES-295 has loads of mid-century vintage charm. This one comes
with the original P90s and has had only modest repairs and touch-ups to
keep it in working order. The tuners and knobs were replaced, and there
is evidence of finish touch-up near the output jack, on the back of the
neck, headstock and heel. It's had a re-fret for great playability and a repaired top separation on the waist also
had a little color touch-up, and the whole body has had a full clear
overspray. Ships out in an Yamaha hardshell case.
Similar Listings
Filter
