









Gibson ES-175D 1954, Sunburst
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Hollow and Semi-Hollow Body |
| Brand | Gibson |
| Model | ES-175D |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GE2407-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1954 |
| Body Material | Laminated Maple |
| Finish Material | Lacquer |
| Neck/Fingerboard | Mahogany Neck with Brazilian Rosewood Fingerboard |
| Radius | 12" |
| Weight | 5.8 lbs |
| Tuners | Original Kluson |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.70" |
| Neck Profile | C |
| Neck Thickness | 0.91" - 1.01" |
| Electronics | Original P90 Pickups and Pots |
| Pickup Impedance | 8.58k bridge / 7.58k neck |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | HSC |
| Modifications/Repairs | screw hole on heel from incorrectly mounted strap button |
Description
This is a truly marvelous hollow body guitar from Gibson. It is incredibly resonant with a strong lower register and good midrange clarity. This guitar has a screw hole in the heel from an incorrectly mounted tuner strap button and the first side dot in the binding is missing due to the binding cracking. Overall the guitar is in excellent condition and still sports the original P90 pickups. These P90's sound incredible and have a warmth and focus to them that are perfect for jazz and warmer tones. It plays very well and is in sound condition. The neck has a full shape that make fretting chords easy while leaving plenty of room to move across the neck. The ES-175D is a versatile double pickup guitar that can bridge smooth jazz tones with biting country and even rock tones. The P90's are responsive and offer plenty of headroom for the player to interact with the guitar and their amp.Comes with a non original hardshell case
Similar Listings
Filter
