








Gibson '59 Historic Makeover Les Paul 2014, Lemon Burst
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | '59 Historic Makeover Les Paul |
| Finish | Lemon Burst |
| SKU | GS9996-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2014 |
| Body Material | Mahogany body w/ Maple top |
| Neck/Fingerboard | Mahogany body w/ Brazilian Rosewood |
| Tuners | Kluson |
| Weight | 8.6 lbs. |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.65" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 1st- 0.89" 12th- 1.00" |
| Radius | 12" |
| Electronics | Rolph Vintage Pretenders pickups |
| Pickup Impedance | N- 7.2k B- 7.7k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | Y |
| Case | OHC |
| Modifications/Repairs | Refret, new nut, Deluxe package from Historic Makeovers, pickups replaced |
Description
There are approximately 1400 original Les Paul "Burst"s in existence, and they regularly retail upwards of $300k. A logical response to supply and demand, Gibson makes faithful reproductions of these legendary solid body guitars of 1958,1959 and 1960. Each year represents different specs common to the majority of original examples. In the case of this guitar, a 1959 Reissue, the neck profile is considered the pinnacle for Gibson. This particular Gibson 1959 Reissue guitar was not only a special ordered The House of Guitars in Rochester, NY, but underwent the Deluxe Package overhaul by the "Historic Makeovers" team to a nitro lacquer that checks well (Cherry in shade) and relic'ed it. What's more, they put a Brazilian Rosewood fingerboard on it. It has had a refret, a new nut, and Rolph Vintage Pretenders Pickups.
Comes with OHC
Similar Listings
Filter