







Gibson 50th Anniversary Les Paul Corvette 2003, Red
$15,000.00
$11,000.00
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | 50th Anniversary Les Paul Corvette |
| Finish | Red |
| SKU | GS8201-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2003 |
| Body Material | Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/Ebony |
| Tuners | Grovers |
| Weight | 7.6 lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.703" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.833" - 0.918" |
| Radius | 12" |
| Electronics | P90s |
| Pickup Impedance | Bridge - 7.8k; Neck - 7.8k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC (White/Grey Exterior and Black Lining) |
| Modifications/Repairs | None |
| Note | CVG technicians use calipers to provide the accurate measurements found above. We acknowledge variance within the manufacturing process and treat each instrument as an individual case. The following are common industry nut width fractions converted to decimal form |
| 1 9/16” | 1.563” |
| 1 5/8” | 1.625” |
| 1 11/16” | 1.688” |
| 1 3/4” | 1.750” |
| 1 7/8” | 1.875” |
Gibson Guitar's Custom Division has brought together two American cultural icons - the Les Paul guitar and the Chevrolet Corvette - in a guitar that commemorates the 50th Anniversary of the classic automobile. The Gibson Les Paul 50th Anniversary Corvette, a limited run of 50 instruments, incorporates key design features of the 2003 model, which the automotive press has called "The most magnetic Corvette ever."
The top of Gibson's Les Paul 50th Anniversary Corvette is custom-carved to re-create the Corvette's familiar side body vent. The top itself is rounded to match the automobile's shape. Additional features include the Corvette emblem inlaid in the fingerboard, the 50th Anniversary badge from the car's fender and VIN-style serial numbers. The guitar finish matches the automobile's metallic 50th Anniversary Red finish and its vinyl case matches the 50th Anniversary Shale interior color.
This guitar is in very well kept condition, with no significant player wear and the original tape cover still on the back plate. Includes OHSC, COA and case candy.