











Fender Stratocaster 1958, Sunburst
$50,000.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Stratocaster |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GS11125-A |
| Handedness | Left |
| Made In Year | 1958 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | Kluson Deluxe, single line x5, 1 no line. |
| Weight | 6.6lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.64" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | .89" - .98" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Original |
| Pickup Impedance | N = 5.6K, M = 6.1K, B = 5.8K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC, left handed tweed case |
| Modifications/Repairs | Small areas of touch-up that look like old Sharpie to touch up small chips, and appears to have been buffed long ago |
| Condition Notes | Very good condition, the frets are original and low so the guitar would benefit from a refret for playability |
| Neck | 3 - 58 |
| Pots | 304839, Stackpole pots from the 39th week of 1958 |
Description
Here we have something incredibly rare: a left-handed ’50s Strat in completely original condition. Lefty examples from this era are extremely hard to come by, and this one stands out for both its playability and condition. While it’s clearly been well loved, the wear is all in the right places, with amazing fingerboard wear, checking throughout, buckle rash, and even a cigarette burn on the headstock. It plays very well and offers exceptional tone. Untouched in terms of modification or repair since it left Fullerton in 1958, it even comes with the original left-handed hardshell case.
Demo Video
Similar Listings
Filter
