







28% Off
Fender Heritage 70s Stratocaster 2023, Natural
$1,250.00
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Heritage 70s Stratocaster |
| Finish | Natural |
| SKU | GS9035-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2023 |
| Body Material | Ash |
| Neck/Fingerboard | Maple/Rosewood |
| Tuners | Fender Vintage "F" Stamped |
| Weight | 8.8 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.620" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.857" - 0.928" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Premium Vintage-Style 70s Single-Coil Strat |
| Pickup Impedance | Bridge - 5.6k; Middle - 5.5k; Neck - 5.0k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | Fender Gig Bag |
| Modifications/Repairs | None |
Description
From Fender: "Made in Japan Heritage is a series that pursues the supreme playing experience that vintage musical instruments give to players. It is packed with specs that attract vintage fans, and was adopted under the supervision of Mark Kendrick, who has made a name for himself as a master builder at the Fender Custom Shop and boasts a deep knowledge of vintage instruments. All models in the Heritage series are designed based on USA product profiling data, and body shapes and neck shapes are also adopted according to the age. It inherits the orthodox lineage of Fender in every detail, such as the cross-wire pickup, pickup settings and tones, and body color reproducibility. Made in Japan Heritage '70s Stratocaster has a gloss finish on the ash body. A 7.25 inch radius ʻ70s "C" shaped maple neck with 21 vintage style frets, a 6 saddle vintage style Synchronized Tremolo bridge, and pickups specially selected for the Heritage series, everything that makes up the product. The specifications have been carefully selected to achieve classic playability and a sweet vintage tone. Experience the unique playability and tasteful tone of Fender, which has captivated many great musicians, in the Heritage series."
This example is in excellent condition with no significant wear. Includes Fender gig bag.
Similar Listings
Filter
