







Fender Custom Shop '55 Reissue Stratocaster 2010, Sunburst
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | Custom Shop '55 Reissue Stratocaster |
| Finish | Sunburst |
| SKU | GS9380-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2010 |
| Body Material | Ash |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | Original |
| Weight | 7.2 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.646" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | 0.873" - 0.984" |
| Radius | 9.5" |
| Electronics | Added 5-way switch (original included) |
| Pickup Impedance | 6.1k - 5.9k - 6.0k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | Added 5-way switch (original included) |
Description
The 2010 Fender Custom Shop '55 Reissue Stratocaster in Sunburst is a masterfully crafted tribute to one of Fender’s most iconic early models. Featuring a lightweight ash body with a nitrocellulose lacquer finish, this Strat embodies the resonance and snap of the originals. The quartersawn maple neck, with its C profile and 9.5" radius fingerboard, offers a comfortable feel. Handwound pickups deliver the signature bell-like chime, punchy mids, and smooth sustain that define the '50s Strat tone. Period-correct hardware completes this stunning reissue, blending classic aesthetics with Custom Shop precision. This example is currently fitted with a 5-way switch, but includes the original 3-way in the original hardshell case.
Similar Listings
Filter
