








Fender American Vintage Reissue '57 Stratocaster 1998, Black
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | American Vintage Reissue '57 Stratocaster |
| Finish | Black |
| SKU | GS11178-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1998 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple |
| Tuners | 6-in-Line American Vintage |
| Weight | 7.4 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.650" |
| Neck Profile | V |
| Neck Depth | 0.872" - 0.933" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | American Vintage '56 Single-Coil Strat |
| Pickup Impedance | b5.5 m5.5 n5.7 |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | Fret level |
| Condition Notes | Good - several finish dings and player wear, buckle rash, finish wear along edge of fretboard |
Description
From Fender: "One of the most popular instruments in history, the Fender® Stratocaster® guitar is the most imitated electric guitar ever. 1957 was a landmark year for the instrument - it had evolved from its early incarnations into an archetype - and it was the high point of the maple-neck era. Features include an alder body (ash on White Blonde model), '57/'62 pickups, three-way switching (five-way switch kit included), beveled pickup magnets, ashtray bridge cover and single-ply pickguard."
This guitar is in fair condition with some player wear to note. Includes original tweed hard shell case.
Similar Listings
Filter
