







Fender American Vintage '62 Stratocaster 1996, Fiesta Red
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Fender |
| Model | American Vintage '62 Stratocaster |
| Finish | Fiesta Red |
| SKU | GS10372-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1996 |
| Body Material | Alder |
| Neck/Fingerboard | Maple/Rosewood |
| Tuners | Original |
| Weight | 7.2 lbs |
| Scale Length | 25.5" |
| Nut Width | 1.678" |
| Neck Profile | U |
| Neck Depth | 0.833" - 0.876" |
| Radius | 7.25" |
| Electronics | Original with 5-way switch installed |
| Pickup Impedance | Bridge - 6.1k; Middle - 6.2k; Neck - 6.1k |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC |
| Modifications/Repairs | 3-Way switch replaced with 5-Way (original included in case), back plate removed (included without screws) |
| Note | CVG technicians use calipers to provide the accurate measurements found above. We acknowledge variance within the manufacturing process and treat each instrument as an individual case. The following are common industry nut width fractions converted to decimal form |
| 1 9/16” | 1.563” |
| 1 5/8” | 1.625” |
| 1 11/16” | 1.688” |
| 1 3/4” | 1.750” |
| 1 7/8” | 1.875” |
Description
From the popular US Vintage Series, this Stratocaster in eye-popping Fiesta Red offers clean cut single-coil tone with excellent playability along its rosewood fretboard. Cosmetically, it remains remarkably clean for nearing 30 years old, with no significant player wear. The 5-Way switch has been installed in favor of the 3-Way switch, but the 3-way is included in the case. The pickguard has also been changed for a mint green one, but the original white one is included in the case as well.
Includes original Fender Tweed hard shell case.
Similar Listings
Filter
