








Collings OM2 A HC S 2025, Natural, Satin
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Brand new from Collings
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | OM and Auditorium |
| Brand | Collings |
| Model | OM2H A HC |
| Finish | Natural |
| SKU | GF9635-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2025 |
| Top | Adirondack spruce |
| Back & Sides | E. Indian rosewood |
| Construction | Hill Country Build and Voicing |
| Neck | Honduran mahogany |
| Body Binding | Ivoroid |
| Fingerboard Binding | Ebony |
| Peghead Binding | None |
| Bridge | Ebony belly-style with 2 5/16" spacing |
| Fingerboard | Ebony with gold MOP short diamond & squares |
| Fingerboard Radius | 14" - 26" compound |
| Bridge Pins/End Pin | Ebony |
| Nut | Aged bone, 1 3/4" |
| Saddle | Aged bone, cutthrough |
| Neck Profile | Hill Country (large or small neck option) |
| Peghead Profile | Square with volute |
| Neck Joint | Mortise & tenon hybrid |
| Truss Rod | Fully adjustable |
| Frets | Medium 18% nickel-silver |
| Peghead Veneer | Ebony with no Collings Logo on front and stamped logo on back |
| Tuners | Relic Nickel Waverly |
| Backstrip | 2-style (Zipper) |
| Rosette | Hand-poured ring from matching pickguard set |
| Scale Length | 25 1/2" |
| Brace Material | Sitka spruce |
| Brace Pattern | Hill Country scalloped X-brace (no tongue brace) |
| Body Finish | Satin matte ultra-thin nitrocellulose lacquer |
| Neck Finish | Satin matte ultra-thin nitrocellulose lacquer |
| Pickguard | Hand-poured tortoise w/ matching rosette ring, wedge, and heel cap |
| Strings | D'Addario EJ-16 (.012"- .053") |
| Case | Deluxe hardshell case |
Description
Brand new Collings OM2 A Hill Country with Adirondack Spruce Top and Satin finish.
Our 2-style (OM2 A HC) features East Indian rosewood back and sides with ivoroid body binding, a “zipper” backstrip, diamonds and squares fingerboard inlays, and a more intricate 2-style rosette.
Our Hill Country series shifts the tonal palette to the far end of the spectrum with a strong fundamental voice that is both warm and full, along with unique appointments, such as our matching, hand-poured pickguard, rosette ring, wedge, and heel cap, plus the Collings logo stamped on the back of the peghead. Hill Country instruments also require additional voicing and build stages and are offered with limited custom options."
Includes OHSC.
Similar Listings
Filter