












Gibson Les Paul Custom 1958, Black Beauty
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | Les Paul Custom |
| Finish | Black Beauty |
| SKU | GS10084-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1958 |
| Body Material | Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/ebony |
| Tuners | Original Grover |
| Weight | 9.2lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.69" |
| Neck Profile | Large C |
| Neck Depth | .89" - 1.01" |
| Radius | 12" |
| Electronics | Original |
| Pickup Impedance | N = 7.6K, M = 3.7K, B =7.5K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | Original black hardshell case |
| Modifications/Repairs | Old headstock crack repair, refret, pickups have had covers removed previously |
Description
1958 Gibson Les Paul Custom, aka: the, "Black Beauty." This one is in very good condition with an old professionally done, hard to see without a blacklight, headstock crack repair. The guitar was recently refretted here at Carter Vintage and it plays like a hot knife through butter. The weight's good at 9.2 pounds and it has a wonderful rather large neck. Ever see that Led Zep movie where they're playing at Royal Albert Hall? You know, the concert film where JP plays his burst thru most of the show until the encore, Eddie Cochran's "C'mon Everybody" where he switches to a Black Beauty. Watch that clip and notice how absolutely killer his tone is compared to his sound with the burst. Some killer tone can be had with a Custom. This guitar is ready to rock and it comes in its original black hardshell case.
Similar Listings
Filter
