Collings OM3 G 2025, Natural - PREORDER
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Brand new from Collings
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | OM and Auditorium |
| Brand | Collings |
| Model | OM3 G |
| Finish | Natural |
| SKU | GF9655-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 2025 |
| Top | German spruce |
| Back & Sides | E. Indian rosewood |
| Neck | Honduran mahogany |
| Body Binding | Ivoroid with b/w/b/w/b purfling |
| Fingerboard Binding | .060" ivoroid |
| Peghead Binding | .100" ivoroid with b/w purfling |
| Bridge | Ebony belly-style with 2 3/16" spacing |
| Fingerboard | Ebony with no inlay |
| Fingerboard Radius | 14" - 26" compound |
| Bridge Pins/End Pin | Ebony with abalone dot |
| Nut | Bone, 1 3/4" |
| Saddle | Bone, drop-in |
| Neck Profile | Modified V |
| Peghead Profile | Square with volute |
| Neck Joint | Mortise & tenon hybrid |
| Truss Rod | Fully adjustable |
| Frets | Medium 18% nickel-silver |
| Peghead Veneer | Stained Exotic Ebony with MOP Collings logo |
| Tuners | Gold Waverly |
| Backstrip | 3-style (Chevron) |
| Rosette | Abalone |
| Scale Length | 25 1/2" |
| Brace Material | Sitka spruce |
| Brace Pattern | Pre-war scalloped X-brace |
| Body Finish | High gloss nitrocellulose lacquer |
| Neck Finish | High gloss polyester resin |
| Pickguard | Tortoise |
| Strings | D'Addario EJ-16 (.012"- .053") |
| Case | Deluxe hardshell case |
Description
Pre-order our incoming Collings OM3 G with German Spruce top and 1 3/4" nut width. Expected to ship March 2026. To learn more, reach out to Kim at kim@thenorthamericanguitar.com
From Collings: "‘OM’ stands for “Orchestra Model,” but 80 years after this body shape was first designed it has become the most popular 14-fret model with fingerstyle guitar soloists who choose to play on steel strings. Yet flatpickers also find it appealing, and when the graceful cutaway is added these OMs are often used by lead players who routinely explore all 20 frets much as they would on an electric guitar. The compact shape makes the Collings OM equally easy to handle onstage or when sitting on the couch, and the relatively shallow body – barely over 4 inches deep – results in a balanced tone and immediate response.
From Collings: "‘OM’ stands for “Orchestra Model,” but 80 years after this body shape was first designed it has become the most popular 14-fret model with fingerstyle guitar soloists who choose to play on steel strings. Yet flatpickers also find it appealing, and when the graceful cutaway is added these OMs are often used by lead players who routinely explore all 20 frets much as they would on an electric guitar. The compact shape makes the Collings OM equally easy to handle onstage or when sitting on the couch, and the relatively shallow body – barely over 4 inches deep – results in a balanced tone and immediate response.
Our 3-style (OM3) features East Indian rosewood back and sides with ivoroid body/fingerboard/peghead binding and butt wedge, no herringbone top purfling, a “chevron” backstrip, no fingerboard inlays, and an abalone rosette."
Includes hardshell case.
Similar Listings
Filter
