










Gibson Les Paul Custom 1959, Ebony
We accept Credit Card, ACH, Wire Transfer, Cash, Check, Affirm & Split Payments. Contact to discuss payment methods
Authenticated by Vintage Experts
Shipments Protected at Full Value
48-Hours Return Window
Want us to sell your instrument or get trade-in credit?
Click here to submit your instrument details Got questions? Call Us
Specs
| Instrument | Solid Body |
| Brand | Gibson |
| Model | Les Paul Custom |
| Finish | Ebony |
| SKU | GS9103-A |
| Handedness | Right |
| Made In Year | 1959 |
| Body Material | Mahogany |
| Neck/Fingerboard | Mahogany/ebony |
| Tuners | Grover (replacement) |
| Weight | 9.6lbs |
| Scale Length | 24.75" |
| Nut Width | 1.68" |
| Neck Profile | C |
| Neck Depth | .89" - 1.01" |
| Radius | 12" |
| Electronics | H/H/H (PAF x3, stickers ok, orig. solder on covers) |
| Pickup Impedance | B = 7.7K, M = 4.0K, N = 7.8K |
| Contains Brazilian Rosewood (Y/N) | N |
| Case | OHSC, black LP Custom case |
| Modifications/Repairs | Tuners replaced with Grovers. Refret. Fingerboard planed and edges of binding have been rolled. Nut replaced (bone) and shimmed. Bridge saddles replaced. Original saddles in the case pocket. Strap locks installed. Original strap buttons are in the case. |
Description
1959 Gibson Les Paul Custom, aka "The Black Beauty." This guitar's in very good condition. It plays effortlessly with a recent refret. The neck has a classic circa '59 carve and due to the lack of shoulders on it, it doesn't feel big. It's a joy to play. The PAF pickups sound incredible. All three pickups have intact stickers, and original solder joints on the covers. Pots, caps, wiring and all solder joints in the control cavity are factory original. This guitar has tone for days; it sounds seriously killer. It's had a little work, nothing out of the ordinary; see "Specs" for details. This Black Beauty comes in its original black Gibson Les Paul Custom case with yellow lining.
Demo Video
Similar Listings
Filter